Jak zbudować fajne grządki ogrodowe?

łóżko ogrodowe

Poznaj niezawodną formułę tworzenia dobrze skomponowanych rabatek ogrodowych. Możesz zagwarantować, że Twoje rabaty będą zawsze wyglądać fajnie, stosując się do kilku prostych wskazówek.

Rabata ogrodowa to układ elementów, które muszą być dopasowane, ułożone i zrównoważone, aby stworzyć harmonijną kompozycję. Ważne jest nie tylko posadzenie odpowiednich roślin, ale także sposób ich rozmieszczenia na powierzchni rabaty i względem siebie. Kompozycja rabaty w znacznym stopniu wpływa na postrzeganie przestrzeni ogrodowej. Nawet najpiękniejsze rośliny mogą stracić swoje walory dekoracyjne, jeśli nie zostaną odpowiednio ułożone. Będą albo "ginęły" z powodu przytłoczenia przez nasadzenia sąsiadów, "ścierały się" lub "ginęły" w krajobrazie z powodu braku ekspozycji.
Aby tego uniknąć należy świadomie konstruować przestrzeń rabatową. Poniżej przedstawię Wam dobry patent na dobrze skomponowaną rabatę. Dzięki prostej konstrukcji możecie być pewni, że Wasze rabaty będą wyglądały świetnie!

Dobrze skonstruowane rabaty ogrodowe zawierają:

1. piony.

Elementy pionowe służą do zrównoważenia roślin skupionych (zazwyczaj) w dolnej części rabaty. Piony to najczęściej drzewa (w mniejszych ogrodach mogą to być małe drzewka), lub wysokie krzewy i byliny (np. miskant "Memory"). Piony pomagają określić charakter rabaty poprzez uporządkowanie kompozycji. Na przykład piony ułożone w rytmiczny wzór nadają kompozycji "sztywny", formalny charakter, natomiast piony ułożone w nieregularny wzór pomagają stworzyć kompozycję o bardziej swobodnym charakterze. Ważny jest również wygląd (pokrój, rodzaj i kolor ulistnienia itp.). Roślina wprowadzana jako ryzalit musi być w stanie przystosować się i rosnąć w nowym środowisku. Na przykład drzewa o niesfornym pokroju "podbijają", efekt naturalistyczny, dziki, natomiast te o regularnej budowie (na przykład wyrazista, kulista, korona na prostym, nieskomplikowanym pniu), sprzyjają optycznemu uporządkowaniu przestrzeni i najlepiej sprawdzają się w bardziej regularnych aranżacjach.

Wprowadzaj silne elementy pionowe, aby zrównoważyć inne silne (często architektoniczne) elementy w przestrzeni. Na przykład masywna bryła mieszkania, garażu czy altany.

2 Tło.

Kompozycja roślinna jest jak piękny obraz. Musi być odpowiednio wyeksponowana. Najlepiej przedstawić ją na neutralnym, zrównoważonym tle. Widać wtedy wyraźnie piękno i kompozycję roślin. Tło uspokaja też przestrzeń, minimalizuje chaos. Można je wykorzystać do ukrycia ogrodu sąsiada, który jest widoczny zza płotu. Dobra kompozycja kwietnika nie powinna być przeładowana i nie powinna być zupełnie przypadkowa. Tło jest świetnym sposobem na oddzielenie jej od przypadkowych elementów i ustabilizowanie. Uważam, że dobry kwietnik nie jest możliwy bez dobrego tła.

Tła dla kwietników powinny być jak najbardziej neutralne i spokojne. Dlatego idealnie sprawdzają się takie elementy jak ściana, panel budynku czy ściana z winorośli. W rzędzie można posadzić również trawy ozdobne. W przypadku większych ogrodów dobrym rozwiązaniem są nieformalne żywopłoty z krzewów.

3. dolna kondygnacja (piętro I).

Najprostsza i najbardziej efektowna (ale nie jedyna!) aranżacja piętra I to najprostszy sposób na ułożenie kwietnika. Pobierz kurs Coolly Planted (pdf), aby dowiedzieć się, jak stworzyć kwietnik z układem piętrowym. Nie będę się rozwodzić nad konkretną techniką aranżacji kwietnika w ten sposób. Każdy kwietnik powinien mieć co najmniej dwa poziomy: dolny i górny. Dolne piętro będzie oparte na bylinach i roślinach jednorocznych. Możesz też wykorzystać trawy ozdobne, niższe krzewy. Możesz wprowadzić je w grupach, umieszczając kilka sztuk blisko siebie, aby stworzyć punktowy wygląd.

4 Wyższe piętro (Floor II).

Wyższe piętro w kwietniku nie oznacza pionów. Wyższe piętro tworzą grupy wyższych bylin i krzewów (sadzonek). Tutaj dobrze sprawdzają się trawy ozdobne. Różnica wysokości między niższym a wyższym piętrem nie powinna przekraczać 50% wysokości roślin na wyższym piętrze. Rośliny powinny być wprowadzane w grupach, podobnie jak na niższym piętrze.

5. podszyt.

Podszyt lub "podłoga" w rabacie spełnia dwie funkcje: dekoracyjną poprzez ukrycie podłoża i korzeni roślin oraz funkcjonalną poprzez zatrzymanie wody lub ograniczenie wzrostu chwastów. Podszycie składa się z nisko rosnących roślin, które pokrywają ziemię i tworzą darń (kożuch). Należy wybierać rośliny tolerujące częściowe zacienienie, łatwe w uprawie i pokrywające podłoże.

Podszyt może być jednogatunkowy lub mieszany (mój ulubiony). Ważne jest, aby podszycie miało neutralny wygląd, tak jak tło. Sugerowałabym unikanie roślin kwitnących na rzecz tych o bardziej ozdobnych liściach. Do stworzenia podszycia można wykorzystać barwinek, rutę lub bluszcz pospolity (ten polecam na rabaty wyłącznie z krzewami, ale mam go we własnym ogrodzie w strefie bylin).
W miejsce podrostu można zastosować ściółkę, np. żwir ogrodniczy, korę lub kompost.